Blog Mokka > Lifestyle >
Zawsze jest czas na to, by zacząć biegać! Radzimy, jak to zrobić

Zawsze jest czas na to, by zacząć biegać! Radzimy, jak to zrobić

Najprostsza, najbardziej dostępna forma aktywności, która niesie wiele korzyści dla naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Odpowiedni sprzęt, dopasowany pod okiem specjalistów do poziomu naszych umiejętności, rodzaju treningu oraz indywidualnych wymagań, pozwoli nam biegać długo i zdrowo, bez przykrych kontuzji.Bieganie jest proste! Tylko jak zacząć?


Niezależnie od tego, czy mamy wątpliwości, czy jasność do co stanu swojego zdrowia, przygodę z bieganiem warto zacząć od kilku podstawowych badań: pomiaru ciśnienia, badania krwi i moczu. Wizyta u fizjoterapeuty i "przegląd" całego ciała pod kątem mobilności i potencjalnych problemów, pomoże określić ryzyko kontuzji. To ważne, szczególnie jeśli do tego czasu aktywność fizyczna nie była naszą domeną.


Kolejnym krokiem jest określenie celu. Może dotyczyć on utraty wagi, odległości, jaką chcemy przebiec, czy innych kwestii. Wobec celu łatwiej się zmobilizować i skończyć z ciągłym przekładaniem startu treningów.


Dlaczego nie jest wszystko jedno, w czym biegasz?


Obok zbyt intensywnego treningu (chcemy dużo, szybko i na raz) oraz braku ćwiczeń uzupełniających (zapominanie o rozgrzewce i rozciąganiu), źle dobrane buty są najczęstszym błędem początkujących biegaczy. Dlatego? Buty to najważniejsza część szafy każdego biegacza. To one decydują o komforcie i bezpieczeństwie treningu. Zwłaszcza jeśli biegamy po twardej nawierzchni i szybko zwiększamy dystans. Łatwo wtedy o kontuzje przeciążeniowe. Dobre buty do biegania będą swego rodzaju buforem, który zamortyzuje ten wysiłek.


Czy wiesz, jaką masz stopę?


Rozróżniamy trzy zasadnicze typy: pronator, supinator i neutralny? Pronacja to naturalny ruch stopy do wewnątrz, który działa amortyzująco. Supinacja to ruch stopy do zewnątrz. Stopa neutralna nie odchyla się w żadną ze stron.


By samodzielnie ocenić, jak pracuje nasza stopa można obejrzeć buty, w których już biegaliśmy. Sprawdzamy wytarcie przedniej części podeszwy. Jeśli ściera się po wewnętrznej stronie to znaczy, że mamy tendencję do pronacji. Gdy po zewnętrznej — mamy tendencję do supinacji. Przy stopie neutralnej żadna z krawędzi nie powinna być mocniej zniszczona. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni, warto odwiedzić Sklep Biegacza i poprosić o fachową pomoc.Jak dobrać buty do biegania?

Najlepiej pod okiem specjalistów. Profesjonalne wsparcie oferuje Sklep Biegacza. To ważne, gdyż przy doborze obuwia trzeba zwrócić uwagę na kilka parametrów: wagę biegacza i wiążący sią z nią poziom amortyzacji, intensywność wysiłku, rodzaj podłoża i wreszcie typ stopy.


Buty generalnie dzieli się na takie dla pronatorów oraz biegaczy ze stopą neutralną i supinującą (tu nie ma rozróżnienia). Typ stopy ma największe znaczenie przy bieganiu po asfalcie. Wtedy każdy ruch jest powtarzalny, podłoże płaskie i ruch stopy taki sam. W terenie, na nierównym podłożu stopa naturalnie wykręca się pod różnymi kątami podczas praktycznie każdego kroku.


Dobrej jakości buty do biegania, to decydujący element wyposażenia biegacza. Dlatego warto w nie zainwestować. Podobnie jak w profesjonalną poradę. Sklep Biegacza oferuje nie tylko szeroki wybór sprzętu i obuwia biegowego, ale także fachową pomoc. Dostępne w Sklepie Biegacza zakupy z Mokka, oferują możliwość płatności odroczonej, dzięki czemu niezbędne zakupy łatwiej dopasować do naszego budżetu.

Karolina Roman
Karolina Roman
Marketing & Operations Specialist