Blog Mokka > Moda >
Moda bezwysiłkowa, czyli taka, która daje ci pewność

Moda bezwysiłkowa, czyli taka, która daje ci pewność

Cokolwiek wyjmiesz z szafy, wiesz, że wygląda dobrze, i że bez trudu dopasujesz do tego inne elementy stroju. Takie podejście do mody ma swoją nazwę i konkretną historię. Porozmawiajmy o capsule wardrobe po polsku.Zaczynamy od podstaw


Garderoba kapsułowa to termin, który pojawił się w latach 70. XX wieku. Angielskie określenie capsule wardrobe nie oznacza oczywiście zamykania ubrań w jakiejś tajemniczej kapsule. Chodzi o rozważne dobieranie odzieży i dodatków. Zgodnie z tą ideą w szafie powinny znajdować się takie ubrania, które możesz łączyć ze sobą na wiele różnych sposobów. W praktyce oznacza to, że w szafie masz określoną liczbę elementów odzieży i dodatków w kolorach i wzorach, które możesz założyć na różne okazje. Dzięki garderobie kapsułowej z niewielu rzeczy będziesz tworzyć zestawy na co dzień w różnych wariantach.


Wiesz co się liczy? Co się dla Ciebie liczy?


Tworzenie szafy kapsułowej może brzmieć jak szeroko zakrojona operacja stylistyczno-logistyczna, w której precyzyjnie panujesz nad tym, co trafia do twojej garderoby. Tymczasem metoda opiera się na odpowiedzeniu sobie na kilka pytań. W jakich fasonach czujesz się komfortowo? W jakich kolorach czujesz się komfortowo? Czy twoje sposób życia determinuje w jakiś sposób twój ubiór? Jak dużo czasu chcesz poświęcać na codzienne ubieranie się? Czy zależy ci na tym, jak otoczenie odbiera twój ubiór? Udzielenie na te pytania szczerych odpowiedzi pozwoli ci, po pierwsze, zgromadzić takie ubrania, w których naprawdę będziesz chodzić (koniec z wyrzutami sumienia spod znaku: kupiłem_łam, a teraz leży). Po drugie, pozbyć się niepewności i dyskomfortu, wynikających konieczności codziennego dobierania ciuchów.Zaczynamy!


Dobrze, ale od czego? Od zrobienia porządków! Mogą być wiosenne, mogą być z okazji każdej innej pory roku. Przejrzyj każdy element swojej odzieży, a następnie odpowiedz sobie na pytanie, kiedy ostatnio miałaś_łeś daną rzecz na sobie. Mniej sentymentów — więcej miejsca, czasu i pieniędzy. Od chwili, kiedy przygotujesz garderobę kapsułą, nie będzie w Twojej szafie miejsca na rzeczy, które założysz raz w roku.


Kwintesencja miejskiego minimalizmu


Marka Diverse jest znakomitym poligonem tworzenia garderoby kapsułowej. Oferuje kolekcję, w której próżno szukać elementów do siebie niepasujących. Neutralne kolory pozwalają tworzyć wiele ciekawych stylizacji. Ubrania o uniwersalnych, ponadczasowych krojach, łatwo ze sobą zestawiać. To przede wszystkim elementy odzieży o klasycznym fasonie (warto, by były dopasowane do sylwetki), często jednolite. Elementy, które nie wyjdą z mody: biała koszulka, klasyczne jeansy, ołówkowa spódnica, czarny i biały top, prosta marynarka. Uzupełnienie będą stanowić stroje na specjalne okazje: wesela, święta. Ważną część garderoby kapsułowej stanowią też akcesoria takie jak szaliki, apaszki, biżuteria, chustki, czapki. Dostępność płatności odroczonych Mokka w ofercie Diverse sprawia, że konstruowanie szafy kapsułowej nie narusza konstrukcji budżetu.Ile to jest tyle, że wystarczy?


Z ilu elementów odzieży powinna się składać twoja kapsułowa garderoba? Podejścia są różne, ciężko wskazać jedno słuszne rozwiązanie, ale ogólnie jest ich około 30-40. Dodatkowo 1-2 pozycje mogą stanowić dodatki modne w danym sezonie. Warto też zauważyć, że współczesne trendy znakomicie ułatwiają tworzenie kapsułowych zestawów. Odkąd sportswear na dobre rozgościł się w kategorii streetwear, obszerne bawełniane bluzy z kapturem, sukienki z dresówki i sportowe legginsy mogą nam posłużyć nie tylko na treningu. Tu znowu decydujące okażą się dodatki: czapki, paski, torebki. Znajdziesz ich wiele w kolekcji Diverse, dostępnej z opcją płatności odroczonych Mokka.

Karolina Roman
Karolina Roman
Marketing & Operations Specialist