Blog Mokka > Lifehacks >
Jak zarządzać swoim budżetem podczas świątecznego szału zakupów?

Jak zarządzać swoim budżetem podczas świątecznego szału zakupów?

Święta to najbardziej wyjątkowy czas w roku, który wiąże się z dość dużymi wydatkami. Prezenty, przygotowanie wigilii, dekoracje czy wyjazdy mogą znacznie nadszarpnąć budżet. Warto więc wiedzieć, w jaki sposób zarządzać finansami, aby nie zbankrutować podczas świątecznego szaleństwa zakupów.Zasada 1 - planowanie


Przede wszystkim, aby warto we właściwy sposób planować swoje zakupy. Dobrym rozwiązaniem jest wcześniejsze spisanie wszelkich wydatków i harmonogramu zakupów. Planowanie to połowa sukcesu! Warto o tym pamiętać.


Kupując prezenty o wiele wcześniej, można skorzystać z atrakcyjnych promocji, ofert dostępnych w sklepach Internetowych itd. Bardzo często można za niewielkie pieniądze kupić prawdziwe perełki! Dobrym rozwiązaniem jest także wcześniejsze założenie konkretnego budżetu na zakupy, którego nie można przekroczyć.


Zasada 2 - odpowiednio wczesne działanie


Jak już wspomniano wcześniej, zakupów nie należy odkładać na ostatnią chwilę. Nie trzeba czekać aż w sklepach pojawią się świąteczne oferty, z powodzeniem można kilka tygodni wcześniej zdecydować się na zakupy. Kupno prezentów i innych potrzebnych rzeczy, można też rozłożyć na raty. Dzięki temu nie poczujemy jednorazowo dużej utraty gotówki.Zasada 3 - mądre podejście


Aby zaoszczędzić do zakupów trzeba podejść przede wszystkim mądrze. Widząc nadmiar ofert i możliwości, bardzo łatwo można się zbytnio zagalopować i zakupić nadmiar niepotrzebnych produktów. W okresie świątecznym, w sklepach pojawia się mnóstwo świątecznych produktów, które kuszą ze sklepowych półek swoim niepowtarzalnym wyglądem. Wiele osób kusi się na ich zakup, przez co wydaje o wiele więcej pieniędzy niż było w planach. Warto więc dokładnie się zastanowić czy jakaś rzecz jest konieczne potrzebna, czy w domowym asortymencie nie ma już przypadkiem zbyt dużego zapasu bombek świątecznych, czy światełek.


Niektóre sklepy oferują także możliwość skorzystania z wyjątkowo atrakcyjnych kodów rabatowych np. kiedy dokonuje się zakupów online. Warto brać pod uwagę takie możliwości. Czasem warto też, zrobić większe zakupy u jednego sprzedawcy niż u kilku, ponieważ od konkretnej kwoty dostawa może być darmowa.


Zasada 4 - przemyślane zakupy spożywcze


Wiele osób wydaje bardzo dużo pieniędzy na zakupy świąteczne, aby wykonać 12 wymyślnych i obfitych dań. W praktyce zwykle jednak po świętach i tak bardzo dużo jedzenia się marnuje. Warto więc zaplanować ilość potraw na stół wigilijny w stosunku do zapotrzebowania. Nie zawsze trzeba przygotowywać aż 12 dań. Warto też poszukać w Internecie tanich i zarazem smacznych przepisów, które idealnie się sprawdzą na święta. Możliwości jest naprawdę wiele.Zasada 5 - odroczone płatności


Bardzo ciekawą możliwością jest https://mokka.pl/. Portal oferuje odroczone płatności, dzięki czemu można komfortowo rozplanować wydatki na Boże Narodzenie. Wystarczy tylko zarejestrować się na stronie sklepu i sprawdzić, które sklepy współpracują z firmą. Następnie można dokonać zakupów online lub stacjonarnie, a jako sposób płatności wybrać Mokkę. Przyznany zostanie wygodny limit zakupowy, a także będzie można wybrać wygodny plan płatności na raty. Opcja kup teraz, zapłać później idealnie się sprawdza w okresie świątecznym!


Płatność ratalna za pomocą Mokka pozwala uchronić domowy budżet przed niespodziewanymi wydatkami. Jest to pewne i bezpieczne rozwiązanie, warte polecenia. Zakupy za pomocą systemu Mokka są bardzo proste i intuicyjne.


Karolina Roman
Karolina Roman
Marketing & Operations Specialist