Blog Mokka > Inspiracje Mokka >
Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka w różnym wieku?

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy dla dziecka w różnym wieku?


Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób wybrać najlepszy fotelik dla dziecka. Jest to jeden z najbardziej podstawowych zakupów jeszcze przed urodzeniem dziecka. Aby zapewnić maluchowi bezpieczeństwo podczas jazdy, należy go dopasować do wagi oraz wieku dziecka. Ważną kwestią są także testy zderzeniowe, dzięki którym można mieć pewność, że w przypadku jakiegoś wypadku dziecko będzie dobrze zabezpieczone.Foteliki dla najmłodszych

Foteliki dla najmłodszych dzieci powinny być mocowane tyłek do kierunku jazdy. Są one oznaczone jako:

  • 0 - dla dzieci ważących do 10 kg,
  • 0+ - dla dzieci ważących do 13 kg.

Foteliki tego typu przeznaczone są dla dzieci do około 15 miesiąca życia. Wyznacznikiem tego, w którym momencie należy kupić inny model, jest waga i wzrost dziecka. Kiedy główka wystaje poza oparcie należy zmienić fotelik.


Foteliki samochodowe dla dziecka w wieku niemowlęcym mają kształt przypominający kołyskę. Podstawą jest wyprofilowana w odpowiedni sposób. Należy pamiętać, że jazda w odpowiednio dobranym foteliku, tyłem do kierunku jazdy jest znacznie bezpieczniejsze niż jazda przodem. Siła powstająca w trakcie uderzenia rozkłada się w takiej sytuacji na powierzchni pleców i zapewnia ochronę głowy oraz szyi. Warto zaznaczyć, że nie można używać takiego fotelika na przednim siedzeniu, gdy aktywna jest przednia poduszka powietrzna.Foteliki montowane przodem do kierunku jazdy

Takie modele fotelików można podzielić na trzy grupy:

  1. Dla dzieci do 18 kg,
  2. Dla dzieci od 15 do 25 lub 36 kg,
  3. Dla dzieci od 22 do 36 kg,

Foteliki z grupy pierwszej są idealne dla dzieci w 2-latka, a także dla 4 latka. Mimo że większość modeli jest dopasowana do jazdy przodem do kierunku jazdy, można także znaleźć takie, które nadają się do montowania tyłem do kierunku jazdy. Warto zaznaczyć, że w niektórych krajach z uwagi na bezpieczeństwo obowiązuje nakaz jazdy tyłem do kierunku jazdy, także dla starszych dzieci w wieku przedszkolnym.


Foteliki z drugiej i trzeciej grupy są przeznaczone dla 5 latka i starszych dzieci. W tej kategorii dostępne jest bardzo dużo różnych modeli. Warte uwagi są foteliki z wysokim oparciem, a także rozbudowanym zagłówkiem. Taka konstrukcja zapewnia dzieciom duże bezpieczeństwo i ochronę przed bocznymi zderzeniami.


W tej kategorii dostępne są także tzw. podwyższenia, które nie posiadają specjalnych pasów. Z uwagi na to, że samochody są projektowane dla dorosłych, a nie dla dzieci i nie zapewniają najmłodszym należytego bezpieczeństwo, foteliki podwyższenia, mają za zadanie sprawić, aby dziecko samochodowe siedziało wyżej i pasy samochodowe nie przechodziły ani przez jego brzuch, ani szyję.


O czym należy pamiętać wybierając fotelik?

Nie warto oszczędzać na fotelikach, jest to kwestia bezpieczeństwa. Mimo że dziecko szybko rośnie i zmiana fotelików konieczna jest kilka razy w jego życiu - trzeba zaplanować ten wydatek.


Dobro odpowiedniego fotelika jest często problematyczną i trudną kwestią, szczególnie dla młodych i niedoświadczonych rodziców, jednak w takiej sytuacji można skorzystać z pomocy wykwalifikowanych doradców np. ze sklepu fotelik.info, którzy posiadają niezbędną wiedzę na temat bezpieczeństwa i wymogów technicznych. Warto także zasięgnąć pomocy, jeżeli nie jest się pewnym, w którym momencie należy wymienić fotelik samochodowy na większy model dla starszych dzieci.


W zakupie fotelika może okazać się dodatkowo pomocna usługa odroczonej płatności, oferowana przez Mokka.pl, dzięki której za zakup fotelika będziecie mogli zapłacić później.


Kasia Radzikowska
Kasia Radzikowska
Sales & Marketing Specialist