Blog Mokka > Porady dla partnerów Mokka >
Jak sprawić, aby zakupy w Twoim sklepie internetowym były wygodne dla klientów?

Jak sprawić, aby zakupy w Twoim sklepie internetowym były wygodne dla klientów?

Wygoda w dokonywaniu zakupów online jest dla konsumentów głównym powodem, dla którego preferują zakupy w świecie internetowym. Praktycznie każdy sklep internetowy posiada pewnego rodzaju wzorce, które sprawiają, że sposób poruszania się po nich jest bardzo podobny. Jest to szczególnie ważne dla osób mniej zaznajomionych z zakupami online.

Czy wygląd sklepu ma znaczenie w dzisiejszych czasach?

W dzisiejszych czasach konwersja jest jednym z najważniejszych wskaźników, które jasno wskazują, czy sklep internetowy generuje przychody, czy nie. Bardzo często zdarza się, że doskonale wypromowany sklep w różnych kanałach, nie sprawdza się. Co może być powodem tego stanu rzeczy? Głównym problemem może być sam proces zakupowy. Użytkownicy online są przyzwyczajeni do tego, że zakupy w sklepie internetowym są przyjemnością. Nie można ich zbić z tego tropu.

UX - dlaczego warto o niego zadbać?

Dyskutując o wyglądzie sklepu internetowego, można płynnie przejść do UX. Jest to dziedzina, która zajmuje się badaniem doświadczeń użytkowników w sklepach i aplikacjach internetowych. Dzięki audytom oraz badaniom UX jesteśmy w stanie poznać miejsca, w których użytkownicy błądzą w naszym serwisie. Jednym z takich miejsc jest koszyk zakupowy, którego nawet drobna optymalizacja może znacząco podnieść poziom przychodów. Konieczne do tego jednak jest odpowiedni budżet na przygotowanie i realizacje badania na użytkownikach.

Jak powinna wyglądać oferta sklepu e-commerce?

Jak powinna wyglądać oferta sklepu internetowego, aby była bogata dla użytkowników? W pierwszej kolejności warto przeanalizować sklepy konkurencji. Jest to bardzo dobry wyznacznik tego, ile pracy nas czeka w przygotowaniu oferty. Warto pamiętać, że użytkownicy zazwyczaj preferują sklepy internetowe z większą ilością produktów w magazynie. Dzięki temu wiedzą, że mają do czynienia z profesjonalną firmą, która sprawnie dostarczy interesujące produkty.

Oferta sklepu internetowego to nie tylko ilość produktów, ale również sposób ich prezentacji na podstronach kategorii. W ich przypadku nie można zapominać o wyraźnym zaznaczeniu ceny oraz innych atrybutów produktów, które mogą zadecydować o tym, czy pozyskamy klienta w naszym sklepie internetowym.

Czy płatności odroczone przekonują konsumentów do zakupów?

W ostatnich latach metody płatności pełnią coraz większą rolę w finalizacji procesu zakupowego. Jeszcze kilkanaście lat temu prawie wszystkie transakcje odbywały się za pomocą zwykłych przelewów bankowych. Użytkownicy nie mieli żadnego wyboru w tym zakresie. Wszystko jednak zmieniło się w bardzo dynamiczny sposób. Każdego roku oferują coraz to nowsze sposoby na zapłacenie za produkty na sklepie. Jednym z nich są płatności Mokka, które sprawiają, że zasada "kup teraz, zapłać później" coraz szerzej wchodzi nawet do największych sklepów internetowych. Płatności z Mokka oferują również możliwości rozłożenia płatności na raty. Tym samym można zakupić produkt, na który nie mamy obecnie wystarczających pieniędzy. Dzięki przyjaznym oprocentowaniom opcja wydaje się bardzo korzystna dla wszystkich.

Jak można wywnioskować, istnieje mnóstwo rozwiązań, które uczynią nasz sklep bardziej przyjaznym dla użytkowników. Nie można jednak zapominać, że kolekcjonowanie pomysłów to jedno, a realne wdrażanie zmian to drugie. W wielu przypadków proces optymalizacji kończy się tylko i wyłącznie na wymyślaniu oraz szukaniu kolejnych inspiracji. W ten sposób oczywiście nie ma żadnych szans, że nasz sklep podniesie swoje wyniki sprzedażowe.

Karolina Roman
Karolina Roman
Marketing & Operations Specialist