Blog Mokka > Lifehacks >
Jak oszczędzać pieniądze nie odkładając wszystkich zakupów na później?

Jak oszczędzać pieniądze nie odkładając wszystkich zakupów na później?

Posiadanie oszczędności na koncie gwarantuje duży komfort psychiczny i sprawia, że znacznie mniej martwimy się o swoją przyszłość. Mamy bowiem świadomość tego, że "poduszka finansowa" uratuje nas w kryzysowych sytuacjach, przykładowo gdy stracimy pracę lub będziemy zmuszeni do wzięcia bezpłatnego urlopu na czas nieokreślony. Jak jednak takie oszczędności wygenerować? Kluczowe jest w tym przypadku zapoznanie się z kilkoma metodami oszczędzania, dzięki którym można sumiennie odkładać pewne kwoty każdego miesiąca.Jak oszczędzać na życiu codziennym?


Jak skutecznie oszczędzać pieniądze na życiu codziennym? Może wydawać nam się to dość trudne, ponieważ musimy zaopatrywać lodówkę w jedzenie, tankować samochód czy też korzystać z różnego rodzaju mediów. Niemniej jednak i w tym zakresie można poczynić pewne oszczędności, szczególnie jeśli się do tego przyłożymy.


Pierwszą z metod oszczędzania, jest chodzenie na zakupy z listą. Jeśli wybieramy się na nie bez listy, wówczas zazwyczaj w naszym koszyku lądują różne produkty, również te kompletnie nieprzemyślane. Efektem takich zakupów jest wyrzucanie nadwyżki jedzenia lub też kupowanie rzeczy, które nam w ogóle nie smakują. Konkretna lista pozwala trzymać się planu. Warto przed zakupami zaplanować sobie obiady oraz kolacje na kolejnych kilka dni. Wówczas niektóre produkty będzie można kupić w większej ilości, co zazwyczaj generuje jakieś dodatkowe rabaty. Poza tym, gdy wszystko jest zaplanowane, każdy produkt ma szansę być wykorzystany.


Metody oszczędzania mogą dotyczyć również ekonomicznej jazdy. Oczywiście musimy dojeżdżać do pracy. Jednak w niektórych przypadkach wsiadanie za kółko nie ma sensu. Niekiedy lepszym rozwiązaniem będzie spacer do pobliskiego sklepu lub podjechanie gdzieś tramwajem/autobusem. Dzięki temu nie tylko oszczędzać się na paliwie, ale również mniej eksploatuje się swój samochód.


Jak skutecznie oszczędzać pieniądze w obrębie mediów? Wielu Polaków spędza każdego dnia 4-5 godzin przed telewizorem. Niekiedy bywa to odprężające, ale zabiera mnóstwo czasu i generuje wyższe rachunki za prąd. Zamiast ciągłego oglądania telewizji warto pójść na spacer, poczytać książkę lub spędzić czas z rodziną. Rachunki wówczas na pewno się zmniejszą, a nasze samopoczucie będzie lepsze.


Odkładanie pieniędzy jest możliwe również wtedy, gdy ekonomiczniej podchodzimy do kwestii zużywania wody. Zamiast ręcznego mycia naczyń, które generuje ogromne straty wody, lepiej postawić na zmywarkę - jest ona również bardziej komfortowa w użytkowaniu.


Jak najlepiej oszczędzać na comiesięcznych rachunkach? Szukając lepszych dostawców lub z nimi negocjując. Tym sposobem można mieć niższy rachunek za telefon czy telewizję. Niektóre opłaty warto zbić w pakiet, który także zazwyczaj jest korzystniejszy cenowo.System odroczonych płatności - co to takiego?


Sposobów na oszczędzanie pieniędzy jest naprawdę wiele jednak w życiu nie chodzi tylko o to, aby cały czas sobie wszystkiego odmawiać. Warto niekiedy pozwolić sobie na zakup nowych ubrań czy jakiegoś sprzętu, które sprawią nam radość. Nawet jeśli na dany moment nie mamy środków, nie musimy rezygnować z realizacji planów. Pomóc nam w tym mogą płatności odroczone i system mokka. Dzięki temu systemowi płatności z odroczeniem (https://mokka.pl/) można natychmiastowo dokonać zakupu rzeczy, które są nam potrzebne lub które po prostu chcemy mieć. Za zakupy można zapłacić z 30-dniowym odroczeniem lub skorzystać z opcji rozłożenia płatności na 12 wygodnych rat. Każdy klient może dokonywać zakupów w ramach indywidualnego limitu, który może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Karolina Roman
Karolina Roman
Marketing & Operations Specialist