Blog Mokka > Elektronika >
Interaktywne i kreatywne pomysły na nowe zabawki dla dziecka w każdym wieku!

Interaktywne i kreatywne pomysły na nowe zabawki dla dziecka w każdym wieku!

Odwiedzając sklepy z zabawkami bez względu na to czy stacjonarnie, czy online spotykamy ogromny wybór. Dzięki rozwojowi techniki nie są to już tylko pluszowe misie i szmaciane lalki. Oferta ta poszerzyła się o interaktywne modele. Dzięki temu możemy zdecydować się na zabawkę, która sprawi radość dziecku, a jednocześnie wpłynie na jego rozwój. Czym dokładnie są te interaktywne gadżety i jakie rodzaje można spotkać na półkach sklepowych? Jakie zalety posiadają?Czym są zabawki interaktywne?


Zabawki interaktywne są to najczęściej urządzenia elektroniczne, które poprzez zapalanie się światełek, wydawanie dźwięków czy też poruszanie się wpływają na większą ilość bodźców u dziecka. Wspierają prawidłowy rozwój poprzez stymulację zmysłów: wzroku, słuchu i dotyku. Co więcej uczą nowych nazw otaczających ich przedmiotów, zwierząt i wielu innych. Wspomagają najmłodszych w radzeniu sobie z procesami przyczynowo-skutkowym. Przyciągają uwagę kolorystyką, a także możliwością mówienia, śpiewania i grania. Każde zabawki powinny być odpowiednio dobrane do wieku, potrzeb i zainteresowań dziecka, a także spełniać jednocześnie funkcje: inspirującą, usprawniająca, aktywizującą i poznawczą. Można wyróżnić wiele rodzajów zabawek interaktywnych, są to między innymi:


- modele RC, nazywane również zdalnie sterowanymi. Pilotowane za pomocą fal radiowych. Wyróżnia się wersje: jeżdżące, latające i pływające. Dzieli się je również na te gotowe do użytku i te wymagające składania. Należą do nich wszelkiego rodzaju samochody, samoloty i pojazdy pływające.


- zabawki do samodzielnego montażu. Bardzo często określa się je mianem konstrukcyjnych. Do tego rodzaju zabawek interaktywnych należą wszelkiego rodzaju zestawy, z których tworzy się: budowle, roboty, samochody a także wiele innych.


- interaktywne gadżety wspomagające rozwój dziecka. Do tej ogólnej kategorii należą wszelkiego rodzaju plansze do gry, książeczki, misie z funkcją śpiewania i mówienia czy też maty edukacyjne. Najczęściej kierowane są do najmłodszych dzieci, ponieważ wspomagają je chociażby w nauce mówienia.Zalety korzystania z zabawek interaktywnych


Zdalnie sterowane urządzenia, składane modele i inne zabawki przy właściwym dobraniu posiadają zalety uznawane przez pedagogów. Wiele badań bowiem potwierdziło, że wpływają one korzystnie na pamięć, koncentrację uwagi, zdobywanie motywacji, a także systematyczności. W pewien sposób również uczą przyjmowania porażek, współpracy w grupie, a przede wszystkim samodzielnego rozwiązywania problemów. Ich użytkowanie rozwija zdolności manualne dziecka. Potrafią również nauczyć mówić, liczyć i czytać. Należy pamiętać, że wciąż są to zabawki, które umilą maluchowi czas. Gdyby zebrać wszystkie te korzyści w jedną, wystarczyłoby powiedzieć, że uczą one poprzez zabawę. Dzięki temu osiągamy wysokie rezultaty w krótszym czasie przy jednoczesnym zadowoleniu dziecka. Jedną z niewielu wad mogą okazać się koszty zakupu. Są to bowiem urządzenia, które nie należą do najtańszych, jednak warto zaznaczyć, że jest to inwestycja na długie lata. W takiej sytuacji pomocną dłoń oferuje nam Mokka. Jest to firma, która zajmuje się odraczaniem płatności bądź też dzieleniem jej na części. Rozwiązanie to pozwoli zadowolić pociechę, a dodatkowo odciąży domowy budżet. Z oferty odroczonych płatności skorzystać można u naszego partnera ATA Świat Modeli - https://zabawki-modele.pl/.


Rynek zabawek XXI wieku obfituje w ogromną ilość przedmiotów, które w mniejszym bądź większym stopniu wpływają na rozwój dziecka. Dlatego bardzo dobrym rozwiązaniem jest przemyślenie każdego zakupu i wybranie zabawki, która będzie zarówno edukować, jak i bawić.


Karolina Roman
Karolina Roman
Marketing & Operations Specialist